Martha a Tena Elefteriadu

Text bookletu CD "The best of Martha & Tena"

 

V polovině šedesátých let je již "beatová horečka" u nás v plném proudu a svou energií si razí cestu i v systému ovládaném tehdejším kulturním a politickým monopolem. Ve stále liberálnější atmosféře blížícího se "pražského jara" naráží mocný proud mladistvé energie již jen na slábnoucí odpor kulturních činitelů a nachází si tedy i cestu do dříve nepřístupných rozhlasových a gramofonových studií.

Moravská metropole Brno je jedním z největších center této vlny a ve zběsilém reji zakládání, rozpadání a přeskupování beatových skupin se hledají a setkávají neúnavní protagonisté nového stylu a Brno je plné plakátů, zvoucích na koncerty skupin The Shakers, Synkopy 61, Rocky Eagles aj.

U té první se setkávají kytaristé Ivan Sultanov a Aleš Sigmund, který se právě vrací z vojny a nemá větší touhu, než založit novou skupinu. Podobné přání má i Petr Ulrych, jemuž se právě jaksi rozsypal jeho Vulkán a tak se rodí nová sestava, která si ponechává zatím tento název, známější již z rozhlasového vysílání. Ivan Sultanov do skupiny ještě "dohodí" dvě řecké dívenky - prý "na sbory". Není to nikdo jiný, než Martha a Tena Elefteriadu a po prvních zkouškách již o nějakém zpívání "v pozadí" nikdo ani nepípne.

Vzniká pozoruhodná formace malé kytarové skupiny se dvěma sourozeneckými dvojicemi - Hankou a Petrem Ulrychovými a Marthou a Tenou. Jsou to určitě nejkrásnější hlasy, které se v této době v brněnské populární hudbě najdou a je opravdu zvláštní, že se sejdou na jednom pódiu. Urychleně se buduje repertoár: Skladby dodávají Petr Ulrych (pro sebe a Hanku) a Aleš Sigmund (pro Marthu a Tenu). Ty si ještě přidávají své působivé dvojhlasy z repertoáru Everly Brothers a Sony & Cher a zanedlouho se konají jejich první vystoupení. Nemusí jich být odehráno mnoho, aby bylo všem jasné, že spojení dvou silných sourozeneckých individualit na jednom pódiu nemůže mít dlouhé trvání. První to pochopí Petr Ulrych a odchází s Hankou ke skupině Atlantis. Aleši Sigmundovi zůstane Vulkán a Martha s Tenou. Nakrátko se po jejich boku objeví další zpěváci (Jan Kukleta a významnější pak zejména Bob Frídl), ale základní tandem tvoří Martha a Tena spolu s Alešem Sigmundem.

Originální a příjemná barva dvou altů a jejich cit pro nový styl získává pěvecké dvojici rychle přízeň posluchačů a v tavícím kotli vlivů moravské a řecké melodiky, amerického rocku a soulu se rodí první úspěšné písničky kmenového repertoáru. Po prvních snímcích v brněnském rozhlase (zpívají česky, anglicky i řecky) sice následuje zdrcující pauza způsobená tragickými událostmi roku 1968, ale již rok poté si neobvyklých hlasů a písniček všímá talent scout nové gramofonové firmy Panton a Martha a Tena dostávají okamžitě nabídku k natočení první LP desky a k exkluzivní spolupráci. Jejich první singly sice vyjdou na značkách Discant a Supraphon, ale potom jsou jejich produkce a osudy natrvalo spojeny s pražským Pantonem, který právě tehdy začal hezky zatápět monopolu Supraphonu.

V roce 1970 vychází jejich první LP deska Dál než slunce vstává, která je zajímavou směsicí původních skladeb A. Sigmunda, slavných tradicionálů, řeckých vlivů (Děti z Pirea) - až po čerstvě stříbrnou Bratislavskou Lyrou ověnčenou píseň "To všetko bolo včera". Výčet muzikantů na této desce (i na všech dalších) je rovněž pozoruhodný. Setkávají se zde kytarista Ivo Křížan s muzikanty z Brommova big bandu a třeba i se zvukem cimbálu rozeznívaném kapelníkem Alešem Sigmundem. O rok později vychází ještě pestřejší kolekce - LPHrej dál! Zpívá se na ní česky, řecky, polsky a k nástrojům přibývají ještě buzuki a elektrifikovaný cimbál. Martha a Tena mají vzácný dar dát této směsici vlivů a stylů společného jmenovatele svými nezaměnitelnými hlasy a zejména ničím se neomezujícím smyslem pro zpívání různorodého materiálu jednotícím způsobem. Na další LP - Modré království z roku 1974 je tato stylová bezstarostnost rovněž zvládnuta s přehledem. K opájejícím vlivům se zde navíc přidružuje swing a provedení klasického "Boogie-Woogie Bugle Boy" je dalším z početných překvapení, které Martha a Tena připravují svým fanouškům. Poslední LP deskou produkovanou jejich "dvorním skladatelem" a producentem Alešem Sigmundem je Ať se múzy poperou z roku 1975, která již přináší poněkud vyrovnanější podobu repertáru s převládající pop-rockovou písničkou.

Mezi jednotlivými alby Marthy a Teny vyšla celá řada úspěšných singlů s nejúspěšnějšími - často podepřenými výraznými úspěchy na hudebních festivalech v Praze, Bratislavě, Děčíně i v polských Sopotech. K domácím úspěchům - vyjádřeným stovkami koncertů a vyprodaných Luceren - si mohly Martha a Tena ještě přičíst několik cenných účastí na celoevropských televizních programech v zahraničí (např. EUROPARTY ve Švýcarsku nebo HITS A GO GO v Hamburku) a mnohá účinkování v sousedním Polsku, včetně varšavské Haly kongresové, podobné našemu prubířskému kameni, pražské Lucerně.

Martha a Tena patřily k nejoblíbenějším zpěvačkám u nás.  V této kolekci (míněno CD The best of Martha & Tena),  pochází  většina písniček  ze šťastného období v rozmezí let 1969-1976.  Nahrávky Marthy a Teny působí dodnes svěžím dojmem, neboť jejich podání nikdy nechyběly umělecké ambice, muzikantská energie, silný emotivní náboj a profesionální pěvecký výkon. Barvy a ladění jejich dvojhlasu byly v naší populární hudbě vzácností, stejně jako jejich nanejvýš demokratická náruč pro různé vlivy a styly, bezpečně zvládané jejich přesvědčivou interpretací.

Aleš Sigmund 1993

nahoru

ŽIVOTOPIS

Sestry Elefteriadu přijely s rodiči do Československa, jako malé děti v roce 1950. Rodiče uprchli z Řecka před občanskou válkou, jako tehdy spousta Řeků. 

Martha maturovala na gymnáziu v Brně, poté nastoupila na studium medicíny, po roce je opouští a přestupuje na filosofickou fakultu v Brně, obor psychologie. 

Tena nastoupila na konzervatoř v Brně, kterou po roce opouští.

Koncem šedesátých let se seznamují sestry s kytaristou Alešem Sigmundem, který je přizve ke spolupráci v kapele Vulkán, v té době ještě se sourozenci Ulrychovými. Ti zakrátko odcházejí do kapely Atlantis a Aleš Sigmund se tak věnuje pouze dvojici Martha a Tena, kterým vytvořil autorské zázemí. 

Své první nahrávky točí v roce 1968 pro brněnský rozhlas. 

V roce 1969 je Panton vysílá jako své nové talenty na Bratislavskou Lyru, kde vystupují v nesoutěžním pořadu hostů. Příští rok 1970, už Pantonu vybojovaly stříbrnou Lyru. Téhož roku se účastní zahraničního televizního natáčení v Hamburgu, v pořadu Hits a go go. Vzápětí dostávají  od gramofonové firmy Panton nabídku k natočení svého prvního LP Dál, než slunce vstává, spolu s exkluzivní smlouvou, která jim zaručuje jedno LP ročně.

Rok nato (1971) dostávají Zlatý štít Pantonu za největší počet prodaných desek. V roce 1971 také vystupují s evropskou hudební elitou ve švýcarském Saint Gallen. V roce 1972 reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech. Vydávají své druhé LP Hrej dál a natáčí TV medailon v Bukurešti. 

V roce 1972 natáčí LP Hrej dál.

V roce 1973 natáčí své třetí LP Modré království (Panton) a koncertují v Polsku ve Waršavě včetně  Sale kongresowe. 

V roce 1974 opět reprezentují Československo na festivalu v polských Sopotech a natáčí TV medailon v Sofii. 

V roce 1975 natáčí LP Ať se múzy poperou a získávají stříbrnou Lyru v Bratislavě s písní Táto pojď si hrát. Poprvé navštěvují Řecko a vystupují v Athénách v pořadu Elli Evangelidu Synchroni Eva. Z Řecka si přiváží repertoár na své další album Řecké prázdniny Panton). Jejich doprovodnou skupinu vede Jan Sochor.

V roce 1977 vychází LP Řecké prázdniny (Panton).

V roce 1978 hrají v norském Oslo, v roce 1979 ve Stockholmu, s kapelou Juraje Čierného, manžela Teny. V těchto letech hostuje Martha v divadle Semafor ve hrách Smutek bláznivých panen a Má hlava je včelín. V roce 1978-79 natáčí Martha LP Kresby tuší, které se stává deskou roku 1980.

V roce 1980 promuje Martha na Karlově Universitě.

V roce 1983 vydává Panton jejich LP A desky dál stárnou, s kapelou Juraje Čierného. V roce 1988 spolupracuje Martha s TV orchestrem Václava Zahradníka. 

V roce 1990 vychází  Řecká kuchyně Marthy Elefteriadu, která se dodnes s úspěchem dočkala několika vydání. 

V roce 1991 pracuje Martha pro nadaci Filia, kde se stává členkou správní rady. 

V roce 1992 zakládá s Tenou a s paní Georgií Zervasovou nadaci Filhelenia zaměřenou na podporu a šíření řecké kultury. Vydávají Martha s Tenou CD Nejkrásnější řecké písně (Multisonic). 

V roce 1995 vychází CD Děti z Pirea (B.M.G.). 

V roce 2001 CD vydává Supraphon Řecké prázdniny a největší hity, B.M.G. jim vydává v tomtéž roce CD Řecké slunce. 

V roce 2004 vychází reedice Kreseb tuší tentokrát na CD, (Supraphon).

V tomtéž roce (2004) se Martha stává členkou správní rady Nadace Život umělce ( s tehdejší presidentkou Zuzanou Navarovou ). 

V  roce 2005 sestry Martha a Tena Elefteriadu přibírají ke své činnosti i kurzy řeckého tance. 

V roce 2006 vychází u Popronu CD V rytmu řeckého tance a současně i CD Ať se můzy poperou (Supraphon).

V roce 2007 vychází jejich autobiografická kniha "Martha a Tena dvojhlasně!,  jejíž dvě části jsou osobitým vyjádřením pohledu na život, jedné každé z nich (nakladatelství Ikar).

V letech 2011 a 2014 vystoupily na speciálním koncertu v Divadle Brodway.  Připomněly největší hity a zazpívaly si se skupinou Parea a Arionas.

nahoru